Duben 2011

K.L.Lary

25. dubna 2011 v 19:26 | Lady Lara


Velikonoce

25. dubna 2011 v 19:05 | Lady Lara
velikonoce u nác ve stáji :)

Přišlo jaro a s ním svátky ,
radujme se se zvířátky ..!!
Veselé Velikonoce přeje stáj Island + I.Č. A. koní

Test - Fjorddi

24. dubna 2011 v 10:49 | Lady Lara |  Testy

1) Fjordský pony pochází z ...
anglie
norska
fjordského poloostrova

2) Do jaké skupiny se řadí?
pony
kůň
je to jeden druh Velsh kobů

3) Jak jsou vyskoký?
132-144KVH
90-102KVH
156-163KVH

4) Čím se vyznačují?
svou tvrdohlavostí
vztyčeným ocasem
vztyčenou hřívou

5) Jejich zaměření?
parkur
klusácké dostihy
práce v zemědělství

6) Mají úhoří pruh
ano
ne
ano ale jen od kohoutku po kořen ocasu

7) Fjorský pony je přípím předkem...
Fríského koně
koně převalského
shetlandského ponyho

8) Kolika barevnou mají hřívu?
jednobarevnou
dvojbarevnou
trojbarevnou

9) Je hodně stájí v ČR s Fjordama?
jasně!Je to naše národní plemeno přece!
ne Fjordi se v ČR nikdy nebyli ani nejsou
ne je jich tady jako po vymření (bohužel)

10) Kolika let se můžou dožít?
až 45let!!
jen 10let
no tak průměrně asi 25let

Zláštnosti / jedinečnosti koní

24. dubna 2011 v 10:48 | Lady Lara
Zláštnosti / jedinečnosti koní

Úkol: Tento lov se týká jedinečnosti/zvláštností koní, převážně se to bude týkat vzhledu či stavby těla. Dnes ptám se vás čím je jedinečný/zvláštní Fríský kůň? Je to jednoduché + bonus(200 kk) chcete pokračování?
Odměna: 700

Marwari

24. dubna 2011 v 10:47 | Lady Lara
Úkol:

Popište mi,co vás zaujalo na tomto plemeni koně - MARWARI. Pište vše co vás napadne :) ..
Odměna: až 1000 kk

Odměna: 1000

Gidran

24. dubna 2011 v 9:54 | Lady Lara |  plemena koní
Název plemene: Gidran

Původ: MAďarsko
Typ: teplokrevník
KVH: 160 - 165 cm
Barvy: ryzák


Historie
Původ plemene sahá do 19. století do hřebčína Mezöhegyes. První byl arabský hřebec Siglavy Gidran, který pocházel z významné linie Siglavy. Spolu se španělskou klisnou Arrogante dali hřebce Gidran II, který se stal zakladatelem plemene Gidran. Použili se i plnokrevníci, španělští koně a díky tomu se plemeno ustálilo ve dvou liniích. Lehčí typ jako jezdecký kůň pro armádu a těžší typ pro lehkou práci v zemědělství. Během první světové války se počty zvířat snížily. Proto byli opět použiti arabští plnokrevníci a Gidran získal dnešní podobu.


Povaha
Gidrani zdědili povahu po svých arabských předcích, Jsou ohniví, těžko zvládnutelní a vytrvalí. Jsou také silní, učenliví a odvážní.

Konstituce
Jsou to mohutnější koně s jemnou hlavou s arabským výrazem. Krk je svalnatý, lopatky umožňují plynulý pohyb. Hrudník je hluboký, hřbet dlouhý a záď svalnatá. Končetiny jsou silné s kvalitními kopyty.
Srst je výhradně ryzá, mohou být bílé odznaky. V kohoutku dorůstají 160 - 165 cm.

Využití
Gidran je vynikající sportovní kůň. Lze ho také využít v lehké zápřeží jako kočárového koně či pro rekreační nebo turistické ježdění.
Gelderland

24. dubna 2011 v 9:53 | Lady Lara |  plemena koní
Název plemene: Gelderland

Původ: Nizozemí
Typ: teplokrevník
KVH: 155 - 165 cm
Barvy: ryzák


Historie
Plemeno vzniklo v nizozemské provincii Gelderland před více než 100 lety. Původně to byli univerzální koně pro zemědělskou práci a jezdectví. Jejich předci jsou španělští , norfolští, neapolští, normandští a místní okně. Později se použili i angloarabové, furiosové, holštýni, orlovští klusáci, angličtí plnokrevníci, hackneyové a oldenburgové. Vzniklo tak vysoce univerzální a odolné plemeno.


Povaha
Povahou jsou to klidní koně. Jsou vytrvalí, odolní, učenliví a většinou dobře skáčou. Nejsou však rychlí. To však vyrovnávají snaživostí a ochotou.

Konstituce
Hlava je dlouhá s rovným profilem, krk je svalnatý, hřbet rovný a dlouhý, rovná záď je dobře osvalená. Ocas je nasazen vysoko. Končetiny jsou kratší, svalnaté s výraznými klouby a tvrdými kopyty.
Srst je většinou ryzá, ale mohou se vyskytnout i bělouši, hnědáci a vraníci. V kohoutku dorůstají 155 - 165 cm.

Využití
Gelderland je velmi univerzální plemeno s výbornými skokovými schopnostmi. Je možné ho také zapřáhnout, nebo ho využívat jako turistického koně.

Galiceňo

24. dubna 2011 v 9:53 | Lady Lara |  plemena koní
Název plemene: Galiceňo

Původ: Mexiko
Typ: pony
KVH: 140 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Plemeno vzniklo v Mexiku díky koník, které do Jižní Ameriky přivezl Hernando Cortez. Jeho předci jsou pravděpodobně španělští galicijští pony a portugalští garranos. V polovině 20. století se galiceňos dostali do USA, kde se téměř přes noc stali velmi populární.


Povaha
Galiceňos jsou spolehlivá a inteligentní zvířata. Jsou odolná a vytrvalá stejně tak i ochotná, učenlivá a dobře ovladatelná. Jsou oblíbení u dětí i u dospělých gaučů.

Konstituce
Hlava je líbivá, krk je krátký a svalnatý, hřbet je krátký a kompaktní. Záď je skloněná, ocas nízko nasazený. Končetiny jsou pevné a svalnaté. Kopyta jsou poměrně malá.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku dorůstají 140 cm.

Využití
Galiceňos jsou pracovní poníci využívaní především na rančích. Jsou ale také vhodní jezdečtí poníci pro děti a dospělí je vyhledávají jako kvalitní turistické koně.
Furioso

24. dubna 2011 v 9:48 | Lady Lara |  plemena koní
ázev plemene: Furioso

Původ: Maďarsko
Typ: teplokrevník
KVH: 160 cm
Barvy: hnědák, ryzák, vraník


Historie
Plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století v maďarském hřebčíně Mezöhegyes. Jeho předci byli koně z hřebčína - klisny plemene nonius a dva hřebci anglického plnokrevníka Furioso a North Star. Plemeno si získalo velkou popularitu a dnes je rozšířeno po celé Evropě.


Povaha
Furioso jsou mírné, přátelské povahy. Jsou vytrvalí a silní s energickým temperamentem. Jsou také ochotní a učenliví.

Konstituce
Hlava je atraktivní, plnokrevného typu, krk je svalnatý. Hřbet je dlouhý, záď svalnatá. Končetiny jsou pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty. Žíně jsou husté.
Srst je hnědá, ryzá nebo černá, bělouši se nevyskytují. V kohoutku dorůstají 160 cm.

Využití
Furioso je univerzální jezdecký kůň, který si získal oblibu díky své vytrvalosti a ochotě. Lze ho použít i lehčím zápřahu v zemědělství.
Fríský kůň

24. dubna 2011 v 9:48 | Lady Lara |  plemena koní
Název plemene: Fríský kůň

Původ: Nizozemsko
Typ: barokní kůň
KVH: 155 - 165 cm
Barvy: Vraník


Historie
Fríský kůň byl ve středověku oblíbený rytířský kůň kvůli své síle a vysoké, elegantní akci předních nohou. Byl často malován starými holandskými malíři, kteří ho vždy vyobrazovali jako hrdého koně. Později se křížili se španělskými koňmi, což jim dodalo jemnější rysy. Sami fríští koně se také podíleli na zušlechťování jiných plemen, například fellských a daleských ponyů, shirských koní, württemberských a oldenburských teplokrevníků. Během 15. a 16. století se využívali ve francouzské a španělské jezdecké škole.


Povaha
Fríští koně jsou mírné, přátelské povahy, jsou šikovní na drezúru i když se obtížněji učí. Jsou dobře ovladatelní, elegantní a živí.

Konstituce
Hlava je španělského typu, krk je obloukovitý a vysoko nasazený. Lopatky umožňují vysokou akci předních končetin, hřbet je delší, záď skloněná. Končetiny jsou pevné, mají rousy, kopyta jsou kvalitní. Žíně i rousy jsou husté a mírně zvlněné.
Srst je pouze černá, povolena je jen malá bílá hvězda na čele. V kohoutku dorůstají 155 - 165 cm

Využití
Dříve byli fríští koně oblíbenými jezdeckými zvířaty rytířů, využívali se v zemědělství a na klusácké dostihy. Také se využívali ve vysokých jezdeckých školách. Dnes jsou to spíše reprezentativní koně, které můžeme vidět hlavně na přehlídkách.